Představa, že aromaterapie je jen o aromalampách a difuzérech, případně o aromatických koupelích či masážích, je poměrně častá. Ve skutečnosti jsou možnosti aromaterapie mnohem bohatší. Patří mezi ně třeba už vdechování vonných látek přímo v přírodě.
Například v Rusku existují plicní sanatoria v borových lesích nebo centra, kde se pacienti s psychickými potížemi léčí v aromazahradách.
Od této asi nejryzejší formy aromaterapie probíhající v samotné přírodě je pak odvozeno nespočet dalších způsobů využití vonných látek doma, ve školách, v kosmetických a masážních salonech, lázních, wellness studích a mnoha dalších prostředích.
- AROMATIZACE VZDUCHU zahrnuje využívání různých aromalamp a difuzérů, což je asi nejznámější způsob. Patří sem také vlhký úklid, kdy do nádoby s vodou na vytírání místo saponátu přidáte několik kapek éterického oleje. Velmi oblíbené je vykuřování suchých rostlin, buď přímo, kdy jsou rostliny svázané ve snopcích, nebo v tzv. vykuřovacích píckách. Vůně lze také přidávat do elektrických zvlhčovačů vzduchů a mlhových lamp nebo je v místnosti aplikovat ručně jako vodní roztoky z rozprašovačů. Můžete aromatizovat ložní prádlo, závěsy, polštáře, oblečení, ale třeba i knihy, papír, karton nebo sůl.
- AROMABIŽUTERIE je také oblíbenou možností vdechování vůní. Můžeme použít jakoukoli bižuterii z porézního materiálu, například keramické nebo dřevěné medailony, brože, přívěsky, náramky či náušnice. Měly by být zhotovené z neglazované hlíny nebo dřeva bez laku a jiných chemických nátěrů. Na povrch bižuterie nakapeme 1–2 kapky vybraného éterického oleje nebo směsi a podle potřeby vůni doplňujeme.
- FYTODESIGN zahrnuje aranžování čerstvých nebo sušených vonných rostlin v interiéru. Provoněním místností spojeným s estetickými vizuálními vjemy se vytváří příjemná atmosféra, která blahodárně působí na psychickou pohodu a zdraví. Fytodesign se velmi dobře uplatní zejména v moderních kancelářích a interiérech, v nichž je člověk dlouhé hodiny obklopen sklem, betonem a syntetickými materiály. Zahrnuje nejrůznější rostlinné dekorace, ale třeba i známé pot pourri, sušené směsi vonných bylin.
- MASÁŽE A KOUPELE jsou asi nejoblíbenějšími způsoby využívání aromaterapie. Zejména aromamasáže, které v sobě spojují vonné a dotykové vjemy, čímž se blahodárný účinek na tělo i psychiku násobí. Koupele nabízejí cenný potenciál zase v chladném období roku, kdy pomáhají předcházet podzimním depresím a melancholii, prohřívají tělo a při výběru těch správných éterických olejů také dokáží významně podporovat jeho obranyschopnost.
- AROMAKOSMETIKA ve své čisté podobě představuje nejpřirozenější způsob péče o pokožku, vlasy, nehty, zuby, ústní dutinu, intimní partie… zkrátka o každý centimetr čtvereční těla. Éterické oleje se zde uplatňují jako bioaktivní účinné látky, které se rozpouštějí v základech, tzv. nosičích – kvalitních rostlinných olejích, máslech a bylinných macerátech. Rostlinné oleje jsou látky velmi podobné kožním tukům a snadno procházejí kožními póry, proto jsou ideálními „dopravními prostředky“ pro dopravení éterických olejů až do hlubokých vrstev pokožky.